MYSTERY – záhadologický portál

Tam někde venku je pravda!

Shrunk Expand

Černá sanitka

 • Toto téma obsahuje celkem 15 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Armin a poslední změna proběhla před 2 roky, 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #240
   Parapsycholog
   Správce

   Divákům se při názvu seriálu Černá sanitka vybaví magická černá barva. Skrývají se v ní známé i neznámé příběhy plné zapeklitých událostí z hluboké minulosti a jejich mrazivá uvěřitelnost nás nutí, abychom je považovali za pravdivé. Tvůrci pořadu ústy Petra Janečka nechají zaznít jen některé ze zhruba sto padesáti sepsaných městských legend.

   Naši předci měli své hejkaly, vlkodlaky, bílé paní, vodníky a kostlivce. Tajemnými jevy nejspíš nahrazovali to, čemu nerozuměli, co nechápali a čeho se báli. Vědecký pokrok vyhnal tyto příšery do říše dětských pohádek, ale zdá se, že svět si našel zástupná témata. Říká se jim „urban legends“ – městské legendy. Dnes se šíří především e-mailovou poštou, ale předávají se i ústně.

   Patří mezi ně například ta O černé sanitce. Ještě za hluboké normalizace kolovala po Československu. Měla údajně jezdit po kraji a její osádka prý unášela lidi, zejména děti, aby jejich orgány využívala k transplantacím. Možná jste zaslechli tu o Vietnamcích, kteří zanesli do vody v Podolí jakési exotické červy. Ti měli proniknout do břicha pupíkem a člověka zevnitř sežrat, než řekl švec. Nebo zaslechli jste varování před všudypřítomnými škvory, kteří vlezou do ucha a prožerou se vám až do mozku?

   Mnoho městských legend má svůj původ v tzv. „hoaxech“. Hoax ve volném překladu z angličtiny znamená cosi jako falešná zpráva, mystifikace, žert, podvod či poplašná zpráva. Na pultech objevíte knihu českého folkloristy Petra Janečka Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, která mapuje výskyt takzvaných „městských legend“ u nás.

   Zdroj: Česká televize

  • #241
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 01.díl – Stopař
   Popis: Když vezme mladá žena jedné chladné noci k sobě do auta seriózně vypadajícího stopaře s kufříkem, netuší, že právě začíná nejděsivější noc jejího života. Kdo je tajemný stopař a jaké jsou jeho úmysly? Příběhy o stopařích patří k těm vůbec nejrozšířenějším mezi městkými legendami. Setkání dvou lidí, kteří se nikdy předtím neviděli a jejichž životy se nebezpečně protnou, už byly zfilmované mnohokrát. K těm nejslavnějším patří americký thriller Stopař z roku 1986, v němž si temnou postavu stopaře zahrál Rutger Hauer. Co je na historkách o nebezpečných stopařích pravdy? A proč stopaře vlastně bereme? Odpověď na tuto a další otázky přinese první díl cyklu Černá sanitka, natočený podle příběhů ze stejnojmenného bestselleru Petra Janečka. Jedno zůstává jisté už teď. Pokud berete stopaře, nikdy, ale opravdu nikdy si nemůžete být jistí tím, kdo k vám přistoupí do auta.
   Hrají: Jitka Schneiderová, Otto Kallus, Svatopluk Skopal, Roman Zach.
   Režie: Mojmír Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360001-stopar/

  • #242
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 02.díl – Tenkrát na táboře
   Popis: Slyšeli jste už o tom, že když vám škvor vleze do ucha, může vám procvaknout ušní bubínek? A nebo vám tam dokonce naklást vajíčka, z nichž se vylíhnou malí škvoři, kteří vám potom vyžerou mozek? Černá sanitka se už podruhé řítí setmělými ulicemi a tentokrát sebou přiváží příběh spojující motivy hned dvou rozšířených městských legend. Epizoda s názvem Tenkrát na táboře nás zavede na nečekané místo – zdánlivě idylický letní stanový tábor, kde se schyluje k noční bojovce. Jak se ale ukáže, i u nás dokáže být příroda nebezpečná a táborové hry se mohou proměnit v horor.
   Hrají: Roman Zach, Jaroslav Kaňkovský, Radim Kalvoda, Jan Zadražil, Petra Duspivová, Eva Velínská, Eva Vojtová a další.
   Režie: Mojmír Kučera
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360002-tenkrat-na-tabore/

  • #243
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 03.díl – Rovnátka
   Popis: Třetí díl Černé sanitky se na rozdíl od předcházejících dílů nese v odlehčené rovině a prokazuje žánrovou pestrost městských legend, ze kterých příběhy Černé sanitky čerpají. Kromě temných hororových historek tu najdeme i kuriózní a trapné příhody, které se často týkají těch nejintimnějších situací. Tak je tomu i v případě dílu s výmluvným názvem Rovnátka, který vypráví o tom, jak může obyčejná dentální pomůcka způsobit nejpernější chvíle v lidském životě.
   Hrají: Roman Zach, Jiří Kniha, Johana Švarcová, Lubor Novotný, Libuše Fanturová a další.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360003-rovnatka/

  • #244
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 04.díl – Zelené nebezpečí
   Popis: Čtvrtý příběh Černé sanitky patří k vůbec nejznámějším městským legendám posledních let. Zavede nás do jedné obyčejné rodiny žijící v rodiném domku. Maminka, veliká milovnice exotických rostlin, odjíždí do lázní a obě dcery i otec si hodlají její nepřítomnost užít v marihuanovém a alkoholickém opojení. To by ale nesmělo jít o příběh Černé sanitky, aby se události poněkud nezkomplikovaly. Exotické rostliny totiž mohou být někdy exotické až příliš a nový banánovník, který právě dovezla zásilková služba, je toho ukázkovým příkladem.
   Hrají: Roman Zach, Bob Klepl, Natálie Řehořová, Anna Fišerová, Pascual Ramon Machon, Tomáš Šponar, David Miřejovský a další.
   Režie: Mojmír Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360004-zelene-nebezpeci/

  • #245
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 05.díl – Babička
   Popis: Pátý díl z cyklu příběhů Černé sanitky nás zavede do prvních let po roce 1989, kdy Češi podnikali výpady za hranice s jediným cílem – nakoupit výhodně zboží, které v té době u nás stále ještě nebylo k mání. O tom, že i taková obyčejná vyjížďka za nákupy do Německa se ale může kvůli jedné babičce nečekaně zkomplikovat, vypráví příběh pětičlenné rodiny, který dodnes patří mezi jednu z nejrozšířenějších městských legend.
   Hrají: Roman Zach, Kamil Pulec, Jitka Sedláčková, Marta Sovová, Jacob Erftemeijer, Marta Kopřivová a další.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360005-babicka/

  • #246
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 06.díl – Revizor
   Popis: Trapasy, legrácky i děsy v prostředcích městské hromadné dopravy tvoří další velkou kapitolu mezi městskými legendami. Nejčastější roli v nich hrají úchylná individua a setkání s revizory. A právě osudům jednoho revizora je věnován i další díl z cyklu Černá sanitka. Co všechno musí takový revizor při své práci vydržet? Jaké nástrahy na něj mohou čekat? A co se stane, když je toho na něj moc? Připravte se na další výpravu do obskurního světa městkých legend, v němž ani revizoři nemusejí být těmi, kterými se zdají být.
   Hrají: Roman Zach, Luboš P. Veselý, Petr Bláha, Aťka Ambrová a další.
   Režie: Mojmír Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360006-revizor/

  • #247
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 07.díl – Silný kafe
   Popis: Partička rockerů vyráží na chalupu oslavovat a současně se připravit na účast v soutěži hudebních skupin, jenže když jim dojdou zásoby důležitých tekutin, je to silné kafe i na takové drsňáky. Další z městských legend sebraných v knize Petra Janečka Černá sanitka se před časem dostala i na stránky známého bulvárního deníku coby údajně pravdivá zpráva. Jak to s ní ale bylo dooopravdy? A je možné, aby se tak bizarní příběh vůbec mohl stát?
   Hrají: Roman Zach, Jindřich Nováček, Ondřej Nosálek, Ivana Uhlířová, Vojtěch Záveský, Zdeněk Suchý, Vladimír Šolín, David Brož, Jana Právcová, Andrea Marečková, Radim Hladík & Otto Chlpek.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360007-silny-kafe/

  • #248
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 08.díl – Krok do neznáma
   Popis: Další příběh z cyklu Černá sanitka není ani temný, ani bizarní, o to víc se v něm ale možná poznáte. Dotýká se totiž trapasů a situací souvisejících s důležitými slavnostními okamžiky v životě každého člověka. Proč by žádat o ruku měli pouze hotoví, odolní a připravení muži? Protože i zdánlivě běžná a jednoduchá situace může nabrat nečekaný směr.
   Hrají: Roman Zach, Martin Kopp, Dana Sedláková, Rostislav Novák, Izabela Kapiasová a další.
   Režie: Mojmír Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360008-krok-do-neznama/

  • #249
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 09.díl – Sama v autě
   Popis: Po několika odlehčených dílech je tu další temný výlet, v němž důležitou roli hraje nebezpečný sériový vrah a auto s nevinnou dívkou opuštěnou uprostřed noci. Kolik toho má šokující příběh, který se vypráví po celé České republice, společného s realitou?
   Hrají: Roman Zach, Jan Čtvrtník, Alena Mudrová, Jakub Malý, Vítězslav Váňa, Jiří Olmer.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360009-sama-v-aute/

  • #250
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 10.díl – Dobrou chuť
   Popis: Příběhy o nečekaných přísadách v jídle patří nejen k nejčastějším, ale i nejrychleji se šířícím městským legendám vůbec. Možná i vy znáte ve svém okolí bistro nebo jídelnu, o níž se vypráví divoké historky – a závodní jídelna z desátého dílu Černé sanitky není výjimkou. Hygienik není s dodržováním čistoty ve zdejší kuchyni spokojený, a tak do akce nastupuje nová romská uklízečka. Ta má ale svůj vlastní plán, jak pobytu v kuchyni využít…
   Hrají: Roman Zach, Ivo Gogál, Eva Aichmajerová, Emil Zajac, Honza Konečný, Eda Jenický, Ota Tesař, Zora Pavloušková, Jana Vaculíková, Jaroslav Synek.
   Režie: M. Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360010-dobrou-chut/

  • #251
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 11.díl – Rozsvěcet se nevyplácí
   Popis: Studentské koleje jsou prostředím typickým pro šíření městských legend, a tak není divu, že další z příběhů Černé sanitky nás zavede právě sem. Autoři se tentokrát vypravili natáčet na známé brněnské koleje, které jsou jedním z míst, kde se měl tragický příběh s mrazivou pointou skutečně odehrát – a kde shodou okolností před časem došlo i k jiné tragické události.
   Hrají: Roman Zach, Eliška Boušková, Robert Mikluš, Andrea Buršová, Kateřina Jačková, Jiří Vyorálek.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360011-rozsvecet-se-nevyplaci/

  • #252
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 12.díl – Flirt s cizincem
   Popis: Další příběh vyvržený z útrob Černé sanitky přináší varování pro dívky, které láká prázdninový flirt s tajemným cizincem. Co se stane, když se Tereza Voříšková coby ambiciózní mladá herečka v německém podniku třetí cenové skupiny dá dohromady s démonickým fotografem?
   Hrají: Roman Zach, Tereza Voříšková, Jan Sklenář, Jiří Černý, Andrea Nakládalová, Julian Martin, Zdeněk Žák, Lukáš Pečenka.
   Režie: Mojmír Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360012-flirt-s-cizincem/

  • #253
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 13.díl – Zhulenci a policajti
   Popis: Jak to vypadá, když se heslo pomáhat a chránit obrátí naruby? V dalším dílu Černé sanitky nás čekají dvě volně propojené městské legendy, které spojuje řízení vozidel pod vlivem omamných látek a neblahé následky s tím spojené. Jedna z těchto legend přitom patří mezi vůbec nejrozšířenější historky posledních let a díky originálnímu vizuálnímu pojetí vám ukáže svět v barvách, v jakých ho běžně neuvidíte.
   Hrají: Roman Zach, Zdeněk Trčálek, Mirek Zavičár, Martin Kavan, Ondřej Kavan, Filip Richtermoc, Simona Babčáková, Václav Veselý.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360013-zhulenci-a-policajti/

  • #254
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 14.díl – Přicházejí s nocí
   Popis: V noci pod zářícím úplňkem, jak ví i malé dítě, vycházejí ze zásvětí duchové a přízraky. Tyto bytosti zaměstnávají lidskou imaginaci odjakživa. Cesta duše po smrti je koneckonců jedním z největších lidských témat, které se táhne jako červená nit dějinami. Dnešní díl Černé Sanitky bude už kvůli rozličným názorům na problematiku posmrtných zjevení poněkud záhadný. Vydáme se v něm až do roku 1969 do česko-německého pohraničí, kde se zvláštním způsobem protnou osudy římsko-katolického kněze a umírající ženy. Dozvíme se přitom mrazivou pravdu: duchy nemusíte vyvolávat, někdy se vyvolají sami.
   Hrají: Roman Zach, Andrea Marečková, Zora Valchařová, Pavel Šimčík, Jindřiška Křivánková, Damián Vrbický, Kryštof Novák, Helena Tachovská.
   Režie: Jiří Novák.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360014-prichazeji-s-noci/

  • #255
   Armin
   Moderátor

   Černá sanitka – 15.díl – Černá sanitka
   Popis: Temné, takové jsou ulice, kterými se řítí Černá sanitka. A takové jsou z velké části i příběhy, které vám přivážela. Patří mezi ně i ten poslední, ve kterém se vydáme po stopách záhadného černého vozu, který v sedmdesátých a osmdesátých letech podle legendy projížděl ulicemi, unášel děti i dospělé a zanechával za sebou takový strach, že na celou situaci musela oficiálně reagovat i tehdejší média. Jaká je pravda o Černé sanitce, která dala bestselleru Petra Janečka i cyklu televizních příběhů název?
   Hrají: Roman Zach, V. Svátková-Maňáková, P. Nečas, J. A. Duchoslav, H. Dvořáková, T. Zielinski, D. Jahn, M. Šťastná, M. Kulhánek, H. Sršňová a P. Svatoň.
   Režie: M. Kučera.
   Video: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912963-cerna-sanitka/308292320360015/

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 vláken odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.


Comments are closed.