MYSTERY – záhadologický portál

Tam někde venku je pravda!

Shrunk Expand

Kounovské kamenné řady

 • Toto téma obsahuje celkem 0 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Armin a poslední změna proběhla před 2 roky, 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #232
   Armin
   Moderátor

   2500 křemencových balvanů ve 14 řadách dlouhých 400-450 m, největší z nich Gibbon I váží přes 6 tun.
   Jejich původ datován do 7. stol. př. n. l., důvod vytyčení dosud neobjasněn, existují teorie o pravěkém kalendáři, parcelaci pozemků i označení závodních drah.

   GPS
   Loc.: 50°13’38.315″N, 13°41’40.101″E
   http://www.mapy.cz/s/1Dyn

   V roce 1934 objevil mladý kounovský učitel Antonín Patejdl na vrchu Rovina severně od Kounova podivné řady z velkých kamenů. Do té doby nikdo řadám nevěnoval žádnou zvláštní pozornost, teprve Patejdl si uvědomil, že stojí před něčím zcela mimořádným. Když řady zaměřil a spočítal kameny, přeběhl mu po zádech mráz. Řady ukryté v lese byly obrovské – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Řady se táhly v délce až několik set metrů a co bylo nejpodivnější – v nepravidelných rozestupech běžely vedle sebe téměř rovnoběžně a téměř přesně ve směru od severu k jihu. Patejdl si byl jistý, že před sebou nemá hříčku přírody, ale lidské dílo. Kdo by však něco tak ohromujícího dokázal vytvořit? A proč?

   Bouře dohadů, která se rozpoutala po zveřejnění Patejdlova objevu, neutichla dodnes. Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby? Přes úsilí několika generací badatelů odolává záhada kounovských kamenných řad rozluštění.

   Vítejte na nejzáhadnějším místě v České republice!

   Zdroj: oficiální stránky obce Kounov

   Více informací zde: http://www.obec-kounov.cz/kounovske-rady/

   • Téma bylo upraveno před 2 roky, 5 měsíci uživatelem Armin.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.


Comments are closed.